Kitesurfing

Czy chcesz nauczyć się pływać na desce z latawcem? To świetnie! Kiteboarding to naprawdę fantastyczny sport!

Kitesurfing w oryginale (kiteboarding) to sport wodny, odmiana surfingu, technicznie podobny do windsurfingu, jednak różni się znacząco w sposobie pływanie i prowadzeniu deski.

W Kiteboardingu deskę prowadzi się ją tak jak podczas jazdy na fali, na krawędzi, podobnie jak w snowboardzie. Zamiast klasycznego żagla do kitebaordingu używa się latawce, o różnych rozmiarach wielkości. Latawiec utrzymywany jest przez żeglującego kitesurfera w znacznej odległości, na tzw. barze przypiętym do trapezu (uprzęży) zakładanego przez kitesurfera.

Kitesurfing w godzinach

3

TEORIA I ĆWICZENIA POZA WODĄ

12

ĆWICZENIA Z INSTRUKTOREM

15

DO SAMODZIELNOŚCI

01. Najlepsze miejsca

Na świecie jest wiele ciekawych miejsc do nauki kiteboardingu, jednym z nich jest nasz Półwysep Helski który uważany jest za jeden z najlepszych spotów do nauki na świecie ze względu na ogromne obszary płytkiej wody na Zatoce Puckiej. Nie jest to jednak jedyny tak dobry spot, można wymieniać tu sporo miejsc, ale na pewno do nauki świetne warunki posiadają spoty w Egipcie, Maroku Dakhla, wyspy Prasonisi, czy Rodos, oraz hiszpańska Tarifa. Należy jednak liczyć się z tym, że koszty szkoleń w kraju kursów kiteboardingu są znacznie niższe niż zagranicą.

02. Kite to nie Youtube!

Kiteboarding, czy surfing to nie są sporty, których można nauczyć się oglądając filmiki na Youtube. Nie chodzi tutaj nawet o oczywisty i dotyczący również innych dyscyplin fakt, że nauka pod okiem instruktora pozwala szybciej osiągnąć niezbędne umiejętności oraz od samego początku wykluczyć błędy. W tym przypadku najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Kiteboarding jest sportem ekstremalnym i jest wiele zagrożeń, które możesz napotkać po drodze. Dobry instruktor zadba o Twoje bezpieczeństwo nie tylko podczas szkolenia, ale nauczy Cię również tego, jak radzić sobie w przyszłości samodzielnie w różnych sytuacjach, aby unikać zagrożeń.

03. Na początek teoria

Podczas pierwszej lekcji (2h) nie wchodzisz w ogóle do wody. Otrzymujesz od nas dużą dawkę teorii, nauczysz, jak przygotować sprzęt, oraz jak działają systemy bezpieczeństwa i kiedy ich się używa. Następnie szkolisz się na małym latawcu treningowym, na którym nauczysz się sterowania. Dzięki temu na następnej lekcji, już w wodzie, będziesz przygotowany na to, żeby zacząć pracę z docelowym latawcem.

04. Kiedy zacznę pływać?

Na drugiej albo nawet trzeciej lekcji w wodzie. Najpierw musisz dobrze opanować kontrolę nad latawcem. Dopiero kiedy sterowanie nim nie będzie sprawiało Ci problemu przejdziesz do następnego etapu (jeszcze bez deski) czyli bodydragów (body drag – ciągnięcie ciała). Dzięki temu nauczysz się pływać z latawcem (póki co na brzuchu) i generować moc potrzebną do tego, żeby wystartować z deską. Deski do kite nie są wyporne, co oznacza, że od samego początku trzeba wejść w ślizg (czyli nabrać odpowiedniej prędkości, żeby deska nie zatapiała się pod Twoim ciężarem). Dlatego trzeba naprawdę dobrze radzić już sobie z latawcem, żeby skoordynować te wszystkie elementy i popłynąć.